Menü

Ateş opal  taşı kristal yapı içermeyen amorf hidratlı silikon dioksitin kaliteli bir şeklidir. Diğer opal değerli taşlar gibi ateş opalinin ağırlığının yüzde üç ila on’u (ve bazı durumlarda yüzde 21 kadar) sudur. Yüksek su muhtevası nedeniyle ateş opal taşı oldukça hassastır ve çatlamasını önlemek için ısıdan ve uzun süre ışığa maruz kalmasından korunmalıdır. Ateş opal renk canlı rengiyle bilinir.

‘ Ateş opal ‘ beyaz veya kahverengi olsa da ateş adı turuncu renginden türetilmiştir. Hiçbir renk oyunu göstermeyen ateş opaline jöle opal denir. Çoğu opalin aksine ateş opal şeffaf şekilde oluşur ve bu nedenle genellikle kabaşon kesmek yerine fasetlenir. Öte yandan arzu edilen renk efekti oyununu arttırmak ve en üst düzeye çıkarmak için genellikle kahverengimsi ateş opal kesilir.

Ateş opal diğer farklı opal türlerinden biridir. Ateş opal renk oyunları gün ışığında en iyi şekilde görünür bu da olağanüstü rengini sergilemesini sağlar ve en üst düzeye çıkarır. Ayırt edici renkleri ateş opalini diğer opal çeşitlerden ayıran şeydir.

Ateş opal diğer opal çeşitleri gibi çok fazla renk sergilemez. Ateş opal tipik olarak hafif opalensitenin (adularesence) bir sonucu olan puslu veya bulutlu bir görünüm sergiler. Opalescence, genellikle ‘renk oyununu’ belirtmek için kullanılır.

Ateş opal özellikle Meksika’da bulunur. Meksika’nın Queretaro, Hidalgo, Guerrero, Michoacan, Julisio, Chihuahua ve San Luis Potosi eyaletlerinde bulunur. Queretaro’daki en önemli opal yerleri 1835’te keşfedildi ve bugün hala üretiliyorlar. Meksika’daki bazı opal taşlar mavi veya altın bir iç parlaklık sergiler; Bu Meksika ateşi opalından ziyade, Meksika suyu opalı veya hidroforlu opalu olarak bilinir.

Oregon, ABD, Guatemala, Avustralya ve British Columbia, Kanada’da az miktarda ateş opalleri bulunabilir. Kuzeydoğu Brezilya’da da önemli miktarda ateş opali çıktığı görülm


 

Benzer Ürünler

Ürünler yükleniyor